tehlikeli oyun

bir filmin adı tehlikeli oyun. okulda geçen bir film. filmin daha girişinde idi öğrencilerle öğretmen arasında tekrar naziler gelir mi tartışması yapılıyordu. evet bir alman filmi ancak olay gerçek olarak 1967 de californiada yaşanmış.

film oldukça keyifle izleniyor. ayrıca oldukça derin meselelere de parmak basıyor bana kalırsa. biraz filmden biraz da neden yazdığıma gelelim artık.

proje konuları seçilmiş öğretmenler belirlenmiş. aslında anarşizm konusunu almak isteyen öğretmenimize ise otokrasi verilmiş. çok istekli olmayan öğretmenimiz konuyu daha iyi verebilmek için bir senaryo hazırlar ve ona göre dersi yapar. mesele de burada zaten.
grup önce kendilerine isim ve işaret belirler. ders ilerledikçe grup kendilerine özel kıyafetler belirler. kurallar ve disiplin oluşur. özel işaretler. tartışmaksızın kabullenmeler. sorgulayanların, itiraz edenlerin itildiği bir süreçle devam eder işler. ilk başta  ders iken herşey sonra durdurulamayan bir “çete”ye döner grup.

film böyle devam eder ve finali de kötü olur. tahmin edileceği üzere.

peki yukarıda gördüklerimiz bize bir şey söylüyor mu ? benim aklıma ilk olarak bizim okullarımızdaki saç tıraşları ( neyse ki kaldırıldı), kıyafet zorunlulukları, okul kıyafetleri, parmak kaldırmadan konuşmama ( söz verene itaattir bana göre ), kuralları sorgulamama geldi.

nitelik olarak verimsiz eğitimimizde niceliğin çok öncelikli olduğunu hala kıyafet kontrolleri yapan idarecilerimizden, meslektaşlarımızdan görüyoruz. sessiz sınıfın öğretmeninin başarılı olduğu sorgulanmaksızın kabul görüyor hala örneğin.

demem o ki eğitimi o kalıp tanımında ki istendik yönde davranış değişikliğini itaatkarlıktan yana başarırken yaratıcılıkta besbelli sınıfta kaldığımız. başarılı, huzurlu, yaratıcı bireyler eğitim hedeflerimizde varken üstelik.

aynı giysi, aynı işaret, aynılık aidiyete ve aidiyete sorgusuz sualsiz bağlılık getirirken renklilik ölüyor. ki renkliliktir yaratıcılığı getiren. başarıyı mutluluğu sağlayan.

bu yazı daha detaylı alt başlıklarla uzar aslında anlaşılır olmak için ama burada kesmek en hayırlısı şimdilik en iyisi filmi seyretmek.

musa ertürk

filmin fragmanı

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

tanımlanmışı var

Pts Tem 23 , 2018
bir filmin adı tehlikeli oyun. okulda geçen bir film. filmin daha girişinde idi öğrencilerle öğretmen arasında tekrar naziler gelir mi tartışması yapılıyordu. evet bir alman filmi ancak olay gerçek olarak 1967 de californiada yaşanmış. film oldukça keyifle izleniyor. ayrıca oldukça derin meselelere de parmak basıyor bana kalırsa. biraz filmden biraz […]