memurun siyaset hakkı

ah şu siyaset. kimine helaldir, kimine zulümdür. konuya nerden gireyim derken bu cümle çıktı mı. iyi mi hayır . 12 eylülden sonra kamu çalışanlarına yasaklanan siyaset, toplumda da bir karşılığı vardı. üniversiteye giden çocuğuna aile aman ha siyasete bulaşma diyordu.

aslında tam da sistemin istediği bir haldi bu. karışmama ve siyasetin uzağında durma hali. sanki siyaset uzmanlaşılmış bir alan, diğer kişilerin kullanılacağı bir yer gibi. yediğimiz ekmeğin, gıdanın içeriğini, içtiğimiz suyun niteliğini, kirlenen havanın, tükenen doğanın, hakların, hukukun, demokrasinin hepsi siyasetten olduğunu bilseydik keşke.

ama konu bu da değil. konu memurun siyaset hakkı. 12 eylülde yasaklanan hak. sadece belirli zümrelere bırakılan hak. bugüne kadar eğitim-sen bu hakkı savunmuştur. hatta bir ara hükümette memura siyaset hakkının verileceğinden bahsediyordu. bu bir ara oldukça uzun eski bir ara. hoş siyaset hakkı olanların sesinin çıkmadığı, çıkamadığı bir zamanda sen ne diyonnn da diyebilirsiniz….

olsun ben yine de diyeceğim çünkü bizim ezberci, slogancı kişilerimiz biz şunu savunuyoruz ya, biz şöyle diyoruz ya deyip geçiyorlar. cümlenin altını üstünü, içeriğini, olguyu ayırt etmeden.
memurun siyaset hakkı, kamuda etik kurallara göre, hakkaniyetli iş yapılması gereken yerde propaganda yapmak değildir. ki bunu yapanlar var usulsüzce. memurun siyaset hakkı tarafgir olmak, liyakati askıya almak ben bunu savunuyorum öyle de davranırım da değildir. kamu işinin görüldüğü yerler yasayla, kanunla belirtilen işlerin yürütüldüğü, hakkaniyetin olması gereken yerlerdir. öğretmenin seçim zamanı dersinde propaganda yapması değildir. üstelik öğrencinin, öğretmene not ile bağlı olduğu yerde. herhangi bir memurun işini yaparken, hizmet alanı propagandaya mecbur bırakma da değildir.

memurun siyaset hakkı örgütlenme hakkıyla ilgilidir. gerekli kurullarda sözünü söyleyebilme, eleştirebilme, düşüncesini açıklayabilme hakkıdır. düşüncesinden, yasal örgütlülüğünden dolayı cezaya, mobbinge, ötekileştirilmeye uğramamasıdır. memurun siyaset hakkı demokrasiyle, hukukla ilgilidir.

yasak olduğu halde toplumsal, siyasal baskıyla istediğini söyleyebilenler, istediğini  keyfe göre yapanlar, yaptıranlar bir tarafta aman ha başımıza bişey gelir korkusuyla susanlar. altını çiziyorum bir tarafta yasal olmadığı halde siyaset yapanlar, özellikle makamlarını kullanarak diğer tarafta ise sen fikrini söyleyince  şşşt yassah hemşerim.
ve beri tarafta da kamu gücü kullanılarak yapılanların adil olmadığını, kamuda hizmet alanında siyaset olmamasını eleştirdiğin zaman kimi ezberciler de ne var bunda memurun siyaset hakkını savunuyoruz diyenler. iyi ama ben de memurum. ben n’olacağım ? ki ben partizanlık yapmak istiyorum, propaganda yapmak istiyorum demiyorum düşüncemi açıklama özgürlüğüm yok diyorum.

evet memurun da siyaset hakkı olmalıdır. siyaset sadece makam, mevki, zümre erbaplarına bırakılmamalıdır. nasıl sandık kurulduğunda herkesin tercihi önemliyse ve eşit şekilde katılım sağlanıyorsa ( zümreye, cinsiyete, ırka, niteliğe vb bakılmaksızın eşit oy hakkı ) siyaset yapma, katılma hakkı da eşit şekilde sağlanmalıdır. siyaset toplumsallaştığı zaman belki de uzlaşı, birlikte yaşama kültürü, temsiliyet ilişkisi gelişecektir. siyasetçiye güven artacaktır.

musa ertürk

musa ertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

saat doğduğunda

Per Ağu 16 , 2018
ah şu siyaset. kimine helaldir, kimine zulümdür. konuya nerden gireyim derken bu cümle çıktı mı. iyi mi hayır . 12 eylülden sonra kamu çalışanlarına yasaklanan siyaset, toplumda da bir karşılığı vardı. üniversiteye giden çocuğuna aile aman ha siyasete bulaşma diyordu. aslında tam da sistemin istediği bir haldi bu. karışmama ve […]