farklılık, farklılıklara saygı dendi mi birileri hoplar hemen. ama sakin olun yazı siyasi bir yazı değil. bugün derste karşılaştığım bir olayla ya da araçla ilgili.

uzun süredir hayat bilgisinin ilk konuları arasında olan farklılıklara saygı konusu en işlenmesi gereken, üzerinde durulması gereken konulardan. hatta ilk zamanlar bu konu oldukça uzun süreliydi sonraları kırpıla kırpıla azaltıldı.

ilk önce fiziksel özelliklerin farklılığından bahsediliyor haliyle yaş grubunun anlaması için. daha sonra ki yılllarda farklı yaşam ve düşünceye saygıya kadar gidiyor. fiziksel görünüşten alay etmeme üzerinde duruluyor. vb.

karşılaştığım araçta ise farklı olmanın önemli olmadığı hatta farklı olmak için uğraşılmaması gerektiği söyleniyordu. birinci sınıf m sesi öğretimi sunumunda geçen olay şöyle :

farklı olmak isteyen maymun düşünüyormuş. neyse bir mavi boyaya rastlamış. üzerine dökmüş ve mavi farklı olmuş. sonra kirlenmiş maviliği kötü olmuş. üstüne bir de yağmur yağmış. mavilikte farklılık da kalmamış. ve finalde ses farklı olmayın diyor. dese ki zorla farklı olunmaz zaten herkes farklıdır hiç bir sorun da olmayacak zaten.

bu online kaynak tüm sınıflarda öğretmenlerin ücretsiz kullanımına açık. bilmiyorum kaç meslektaşımın dikkatini çekmiştir ?  kaç öğrencimiz hayat bilgisinin ilk konusunda öğrendiği ile bu masalın çakışmasını farketmiştir?

hayat bilgisi konu ve kazanımları ile çelişen bu ifadeler bu araçları kimlerin hazırladığını merak ettiriyor. konu eğitimse pedagoji, müfredat bilgisi olmadan olmaz. çala kalem, sadece dizaynı güzel animasyonlarla hiç olmaz.

eğitim “sektöründe” dönen paralardan nasiplenmek istiyor herkes. hele bu alanda ticaret yapanlar kıyasıya rekabette. ama biraz da yapılan işe özen gösterilmez mi biraz da alandan uzmanlarla çalışılmaz mı diye soramadan edemiyorum. teknoloji, bilişim, animasyon “farklılığı” ile makyaj oluyor. müfredat, ders olmuyor. olduğumuz yerde debeleniyoruz.

sonra önceden de olduğu gibi, okulda şişko, kepçe vb alay edenler  kulağında küpe olan erkeği öldürüyor, kadına tecavüz ediyor, kendi gibi olmayan herkesi düşman görüyor.

bu animasyonunun metin yazarına şunları sormak gerekmez mi ?

düşünsenize, bırakın insanın görünümünü herkes aynı olsaydı, aynı inanca, düşünceye, akla sahip olsaydı bugün dünya nasıl olurdu ?

şu an kullandığımız hangi araçlar olurdu ? hangi edebi eserleri olurdu ?  sanat, edebiyat, spor, bilim, bilişim olur muydu ?

işte bunun için farklılık önemli. farklı olmak özeldir ve güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir