2018’den….

2018 yılı Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre 2018 en fazla gazetecinin öldürüldüğü yıl olmuş.

“Japon Yaşama Sanatı”  en çok okunan kitap olmuş.

Küresel ısınmadan korunabilmek için güvenli limit belirlenmiş. İçinde bulunduğumuz yüzyılın sonunda 2 derecelik sıcaklık artışının riskleri uzun zamandır konuşulmakta ve bilim insanları bu sınırın aşılmaması gerektiğinin altını çiziyor.

İlk hayvanlara dair önemli keşifler yapılmış.

2018 dünya mutluluk raporuna göre türkiye 5 basamak gerilemiş…

dünya nüfusunun yarısı internete bağlanmış…

iklim değişikliğine bağlı aşırı yağışlar, seller, dolular, toprak kaymaları devam etti: Asya’da, özellikle de Japonya’daHindistan’da, Suudi Arabistan’da vLaos’ta, İtalya’daKenya’da sel ve heyelan nedeniyle yüzlerce kişi öldü.

dersim halkının 15 yıldan uzun süredir direndiği munzur’daki tüm HES ve baraj projeleri ‘üstün kamu yararı’ gözetilerek iptal edildi.

eskişehir’de yapılmak istenen Alpu Termik Santrali ihalesi  çevre örgütlerinin ve eskişehirliler’in ısrarlı muhalefetinin ardından 5. kez ertelendi.

isviçre’de federal meclisi’nin üst kanadı Eyaletler Meclisi gündem yokluğu nedeniyle kapılarını açmamış…:D

içişleri bakanlığı, son bir yıl içerisinde 42 bin 406 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını, tespit edilen 18 bin 376 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını açıklamış…

uluslararası göç örgütü (IOM) verilerine göre dünya genelinde 2018’de 4 bin 476 kişi göç ederken hayatını kaybetmiş…

2018 de google’da ülkemizde en çok dolar kelimesi aranmış…

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

bir insandan insanlığa işaret

Sal Oca 1 , 2019
2018 yılı Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre 2018 en fazla gazetecinin öldürüldüğü yıl olmuş. “Japon Yaşama Sanatı”  en çok okunan kitap olmuş. Küresel ısınmadan korunabilmek için güvenli limit belirlenmiş. İçinde bulunduğumuz yüzyılın sonunda 2 derecelik sıcaklık artışının riskleri uzun zamandır konuşulmakta ve bilim insanları bu sınırın aşılmaması gerektiğinin altını çiziyor. İlk […]