bilinçli farkındalık: etkili öğretmenin aracı

Günümüzdeki adıyla mindfulness –Bilinçli Farkındalık- , düşünce ve duyguları yargılamadan ve tepki göstermeden zihinde ortaya çıkmalarına izin vererek, düşüncelere eşlik eden duygusal güçlük ve sıkıntıların azaltılmasını amaçlıyor.

Tekniği düzenli olarak uygulayan yetişkinlerde stresin azaldığını, odaklanmanın kolaylaştığını, ağrılarının azaldığını biliyoruz. Hatta bazı MRI (manyetik rezonans görüntüleme) sonuçları, uzun süreli mindfulness uygulamalarında beynin “kaç veya savaş” komutunu veren amigdala bölgesinde küçülmeler meydana geldiğini de gösteriyor.

Eğer sınıf öğretmeni sadece amatör bir bilinçli farkındalık uygulayıcısıysa bu küçük ‘oyunlar’ öğrencilerin heyecan ve streslerini yönetebilmelerini ve daha kolay öğrenmelerini sağlıyor. Ancak deneyimli uygulamacılar ise özellikle stres düzeyi yüksek olan ya da geçmişlerinde travma olan öğrencilere ulaşmak ve yardım etmek mümkün oluyor.

yazının tamamı EĞİTİM KOLEKTİFİ‘nde

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KIYIDAN, İYAD üyesi oldu

Çar Tem 10 , 2019
Günümüzdeki adıyla mindfulness –Bilinçli Farkındalık- , düşünce ve duyguları yargılamadan ve tepki göstermeden zihinde ortaya çıkmalarına izin vererek, düşüncelere eşlik eden duygusal güçlük ve sıkıntıların azaltılmasını amaçlıyor. Tekniği düzenli olarak uygulayan yetişkinlerde stresin azaldığını, odaklanmanın kolaylaştığını, ağrılarının azaldığını biliyoruz. Hatta bazı MRI (manyetik rezonans görüntüleme) sonuçları, uzun süreli mindfulness uygulamalarında […]