tokluk ve açlık

kendisi tokken hiç ama hiç aç kalmayayım diye düşündü. gördüm açların halini çok beterler dedi içinden. dışından dese belki padişahım çok yaşa demezlerdi çünkü. iş yaptığı şirketlerini düşündü oğullarının damatlarının şirketlerini düşündü. sonra aha demokrasi olsaydı adalet hukuk olsaydı yok grevdi yok mahkemeydi uğraşır dururduk değil mi diye sordu dalkavuğuna bir cevap beklemeden. ama dalkavuk yine de cevabını verdi padişahım öyle zekisiniz ki beni mest ediyorsunuz herkes gibi. siz ne söylerseniz haktır.

kendisi tok olmalıydı ki halkın aç karnını doyurmalıydı. hayır etmeliydi ki hayırsever, yardım etmeliydi ki yardımsever sanılsın. yoksul olmasa, aç olmasa nasıl yardımsever olunurdu ki. bak sizin için neler ediyorum dediğinde evet ya doğru söylüyor nankörlük etmeyelim diyebilsin zavallı fani kullar. açlıktan ölmüyorlarsa bi de korkudan bari kadir kıymet bilmemezlikten ölsünler.
parası malı mülkü olursa zekat verebilirdi sadaka dağıtabilirdi. hem allah katında hem halk katında muteber olurdu. oluyordu.


iktidarda olmalıydı allahın hükmü için. dini hakkı adaleti tesis için güçlü olmak ama işte bir yerde güç varsa zenginlik varsa ezilen de oluyordu yoksulluk da. bunu bir tek el açanlar, “allah sizi başımızdan eksik etmesin” diyenler bilmiyordu. 

musa ertürk

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

göz yaşı değişimi

Pts Tem 22 , 2019
kendisi tokken hiç ama hiç aç kalmayayım diye düşündü. gördüm açların halini çok beterler dedi içinden. dışından dese belki padişahım çok yaşa demezlerdi çünkü. iş yaptığı şirketlerini düşündü oğullarının damatlarının şirketlerini düşündü. sonra aha demokrasi olsaydı adalet hukuk olsaydı yok grevdi yok mahkemeydi uğraşır dururduk değil mi diye sordu dalkavuğuna […]

You May Like