musa ertürk 22 Eylül 2019

sosyal medyada gezerken “mucize öğretmen”de çekilmeli paylaşım gördüm. muhtemelen meslektaşlarım bu fikri çok beğenmiştir. 

meğer mucize doktor diye dizi çekilmiş ve çok etkilenmişler. köyde, kenar okullarda yokluk içinde çalışan didinen, öğretmenlerin çok olduğunu ve bunların anlatıldığı “mucize öğretmen” fikri çakmış bir anda beyinlerde. ben de paylaşımın altına aman ha…. yazdım.

aman ha çekmeyin. nolur çekmeyin. çekmezseniz iyi etmiş olursunuz. ha çekenler iyi reyting yaparlar o ayrı.

çekmeyin çünkü zaten sistem bütün sorumluluğu çalışana yüklemiş durumda. hataların, sorunların kaynağı olarak çalışanları göstermektedir. dolayısı ile yine bi kaç doz daha sorunlu olarak öğretmenler görülecektir.

çekmeyin çünkü zaten mucize olan, her şeye rağmen didinen, uğraşan, kelimenin tam anlamıyla kahraman çalışanlar var ama hiç bir şey düzelmiyor. düzelmez de.

çekmeyin çünkü eğitimde öğretmen önemlidir, belirleyicidir ancak bir aspirin değildir.

ders kitapları, ders içerikleri, araç gereç, velinin eğitim beklentisi, velilerin eğitim düzeyleri, en üstten en alta eğitim yönetimi, öğretmen yetiştirme asıl belirleyici olandır.

çekmeyin çünkü bizim kahramanlara, mucizelere değil sisteme ihtiyacımız. ülkenin tüm bilim insanlarıyla, yöneticileriyle, siyasetcisiyle, sendikasıyla tartışıp, uzlaşıp karar verdiği bir sisteme ihtiyacı var. her şeyden önce de liyakata ve adalete ihtiyacı var.

çekmeyin çünkü biliyorum ki senaryoda bolca kutsal değerler kullanılacak. hamaset çekilecek. ve biliyorum ki, gördüm yaşıyorum ki hayat ve gerçekler hiç de öyle değil.

çekmeyin çünkü ben o öğretmenlerden biriyim.

neden diğer öğretmenlerin mucize yaratamadıklarını, yaratmadıklarını çok gözlemledim, yaşadım. araştıran, gelişen, geliştiren bilen insan sevilmiyor. susan itaat eden insan ve elbette öğretmen seviliyor.

çekmeyin çünkü kahramana değil işine değer veren, toplumunu düşünen, geleceğin eğitimle kurulduğuna inanan, bilen önce yöneticileri sonra öğretmenlere ihtiyacımız var. problemi doğru tanımlayıp, doğru çözümler önermeye, uygulamaya ihtiyacımız var. ki amerika keşfedileli yüzyıllar oldu.

çekmeyin çünkü iyi örnekler olumlu bir iklimde etki eder.

konuşamayan bir kişiye örnek değil öncelikle demokratik kurullar gerekli. konuşabildiği öğretmenler kurulu gibi…

çekilirse bu sadece romantizm olur. reyting olur. sorunlar çözülmez. yine suçlu biz oluruz. yine biz dövülür, öldürülür, sürgün oluruz.

musa ertürk

 

 

 

8Shares

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*