musa ertürk 12 Aralık 2019

görseli görünce haklı olarak yine mi futbol yine mi fenerbahçe diye düşünebilirsiniz. ama kesinlikle bir futbol yazısı değil.

futbol yazısı değil çünkü fotodaki kişilerin yüzlerinde olan futbol değildir. derin onulmaz bir acıdır aile üyeleri için. peki dili dini vatanı bayrağı ayrı olan kişilerin yüzündeki acı ne. tam bir empati tam bir ölümün soğuk yüzünü hissetme karesi gördüklerimiz.

hani şu fani dünya dediğimiz hani uğruna yapmadığımız halt kalmayan dünya var ya onun ne kadar boş ne kadar hakikaten fani olduğunu yaşayanlarla anlayanların karesi bu.

bir avuç toprak, dolu cüzdan, havalı kıyafet, dizginlenemeyen hırsların dünyası ise bu yaşadıklarımız hepsi bilin ki yalan.

bugün varsın yarın yoksun. şimdi varsın az sonra yoksun. ben bunu genç yaşlarımda öğrendim. bana da hayat öğretti hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarken.

eskiden köylerde yaşarken tarlasına giderken mezarın yanından geçen köylü hergün bu dünyanın ölümlü olduğunu görüyordu. bugün ise renkli, ışıklı camlarla kaplı yaşantımızda bu dünyayı, nefesimizi sonsuz zannediyoruz, duyduğumuz acılar bize rastlamaz sanıyoruz. tüm bu yanılgılar içinde ayrımsız her insan (kendini ne olarak tanımlarsa tanımlasın) hırs küpü. fesatlık, hazımsızlık, iki yüzlülük yaşam biçimi olmuş.

güçlüden yana olmak, yere düşeni görmemek, yalanları bayrak yapıp kin-nefret dehlizinde akmak ve sonuç olarak tüm paralardan daha çok değer kaybeden insan oluyor zamanımızda.

gözünün üstünde kaşı olanlara bağırmak, saldırmak için zaman kaybedecek kadar uzun değil ömür. üzüldüğümüz şeyler o kadar saçmalar

hiç bir şeyin önemi yok can kadar.

 

0Shares

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*