musa ertürk 18 Aralık 2019

siyasi kutuplasmanın zirve yaptığı zamanımızda kimse mutlu değil. hemen hemen herkes gelecek kaygısı taşıyor. güvenlik sorunundan ekonomik soruna kadar bu böyle.

tüm yaşananlardan sonra da toplumumuza dönüp bu kadar mı kötüyüz diyoruz. çünkü vicdani çürüme yani insanlığı kaybetme hali en derinden sarsıyor. hayvanlar aleminin beslenme piramidi bile bu kadar vahşi değildir üstelik. üstelik bu kıyas ne kadar zor durumda olduğumuzun kanıtıdır.

evet siyaseten olduğu kadar ahlaken de bitiğiz. ancak bu hafta ingiltere seçimleri bir şey gösterdi benim açımdan. iki partili seçimde olması gereken değil korku kazandı örneğin. bu görüşüm elbette dünya görüşümle ilgili ancak partizanlık, taraftarlık değil yargımın sebebi. yani ortada bir tarafta korku üzerinden, öteki üzerinden yapılan siyaset var ki kazanan. diğer tarafta akılcı hatta gezegenin geleceğini dert eden var ki kaybetti. hem de en tarihinin en ağır yenilgilerini alarak.

bu nerde oluyor? belirli eğitim düzeyi olan, demokrasi kültürü olan, hukuk düzeni işleyen, kişi başına düşen gelirin hatırı sayılır olan, bilim eğitim gelişmişliği olan bir memlekette.

sonra dönüyorum aynaya…

demek ki ortalama insanın davranışları da can güvenliği, geçim sıkıntısı, aidiyet olunca her şey rafa kalkıyormuş. insanlığın biriktirdiği ortak değerler, dini inançlar çok da bişey değilmiş diyorum. elbette bunda tüm dünyada hüküm süren yönetim kurgularının payı büyük. birilerinin oyunu kurguladığı sistemde karmaşık kalabalık zaten siyasete güveni en aza indirdi. bir çok ülkede seçimlere katılım %50 lerde.

demem o ki tarihin en karanlık zamanlarından geçerken çözüm yine siyaset yine demokrasi. ama doğrudan hiyerarşisiz bir demokrasi. sandıklar şu an geleceğimizin musallasıdır. çünkü ne içinde ne dışında halk yoktur. halkın tamamı süreçlere müdahil olduğunda tüm insanlık değerleri de inançlarda kazanacak.

demek ki ingiltere de bizden farklı değil. abd zaten öyle. öyleyse kendimize kızmak yerine bir kez daha bir kez daha doğruyu söylemek gerek.  söylediklerinden daha fazlasını eylemek gerek.

sabırla ve vicdanla. çünkü tarih boyunca çoğunluk haklı göründü ama doğruyu söyleyenler gezegeni döndürdü.

5Shares

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*